język włoski

5 głównych błędów w nauce języka włoskiego

Wiele osób chce nauczyć się języka włoskiego. Zaczynają kurs lub lekcje indywidualne, a po pewnym czasie odkrywają, że nie osiągają przewidywanych rezultatów.
Znasz to? Z czego to wynika? Jak temu zaradzić?

W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam 5 grzechów głównych popełnianych w nauce języka włoskiego. Czas, staaart!

5. Jesteście wobec siebie zbyt wymagający.

Zaplanowaliście sobie , że zaczniecie mówić po włosku w 3 miesiące i będziecie mieć opanowane w tym czasie 4 rozdziały z podręcznika. Po trzech miesiące złościcie się na samych siebie, bo nauka nie poszła zgodnie z planem. Siadacie do nauki jak do przykrego obowiązku, żeby tylko osiągnąć Wasz cel. Dobrze jest być wymagającym względem siebie i konsekwentnym w nauce, nie pozwólcie tylko, by nauka była dla Was powodem frustracji. Będę powtarzać do znudzenia: nauka języka włoskiego przyniesie efekt, jeśli uczycie się z przyjemnością i frajdą! Oczywiście, motywacja pomaga w nauce. Pamiętajcie jednak, by była to motywacja pozytywna i zauważajcie osiągane postępy. Chwalcie samych siebie: „Ooo, umiem już kupić jedzenie w restauracji, super!”.

4.  Ograniczacie naukę do podręcznika i gramatyki.

Używając języka ojczystego czytamy książki, artykuły, oglądamy filmy i seriale… Rozmawiamy ze znajomymi, rodziną, dyskutujemy, piszemy listę zakupów, myślimy… Komunikujemy się na różne sposoby! To jest powód, dla którego należy te same metody i środki zastosować w nauce języka włoskiego! Otoczcie się językiem włoskim na ile tylko to możliwe. Język obcy to nie tylko zajęcia na kursie i podręcznik! Osobiście uwielbiam czytać książki i to właśnie nim zawdzięczam bardzo wiele, jeśli chodzi o naukę włoskiego. Więcej przeczytacie tutaj: klik.

pexels-photo-955452.jpeg

3. Robicie długie przerwy między  nauką.

Jedziecie na urlop, jesteście zmęczeni, natłok zajęć i obowiązków… Odpuszczacie lekcje włoskiego na tydzień… Wracacie na zajęcia po dwóch tygodniach. Co wtedy? Przez pierwsze pół godziny zajęć macie ochotę wyjść z sali, bo nic nie pamiętacie i ciężko Wam wydusić zdanie. Rozkręcacie się pod koniec zajęć. Języka nie używaliście przez dwa bądź trzy tygodnie i uwierzcie mi, przerwy naprawdę nie przynoszą nic dobrego. Dużo ciężej jest później wrócić na poprzednie tory nauki i przypomnieć sobie wszystko to, co już umieliście. Macie mnóstwo zajęć i mało czasu wolnego? Spróbujcie wpleść naukę włoskiego do codziennych czynności. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: klik.

2. Cierpicie na brak systematyczności.

Naprawdę macie nadzieję, że jeśli przyjdziecie na zajęcia na kurs raz w tygodniu, to wszystko zapamiętacie i język sam wejdzie Wam do głowy? 🙂
Niestety to tak nie działa… Żeby osiągnąć zadowalające rezultaty bądź chociażby zapamiętać nowe zagadnienia, które pojawiły się na kursie musicie robić powtórki we własnym zakresie! Brak powtórek jest szczególnie niebezpieczny na początku Waszej przygody z nauką języka włoskiego. Myślicie sobie „eee, to łatwe! Przecież wszystko pamiętam i nie muszę się uczyć w domu.” Błąd! Bez utrwalania podstaw szybko je zapomnicie, a w konsekwencji trudno będzie Wam przejść do kolejnych zagadnień. Niepotrzebny strzał w kolano.

tłumaczenia techniczne języka włoskiego Bydgoszcz Osielsko

1. Wkuwacie na pamięć.

Zdecydowanie numer jeden grzechów głównych!

Spotykacie się z Włochami, którzy rzucają słówko „giovedì” albo „quindici”, a Wy wertujecie w głowie dni tygodnia i liczby po kolei, żeby dotrzeć do tego, które właśnie padło… Tylko chwilę Wam zajmie, zanim dojdziecie do czwartku, prawda? 🙂 To samo dotyczy odmian czasowników przez osoby. Chcecie powiedzieć, że „oni przygotowują obiad”, więc w myślach odmieniacie „przygotowywać”, żeby dojść do ostatniej formy. W ten sposób Wasze rozmowy będą trwać zdecydowanie zbyt długo, a sami będziecie sfrustrowani, że tak opornie Wam idzie.

Jaka jest na to metoda?
Uczcie się na wyrywki. Stwórzcie sobie fiszki z poszczególnymi dniami tygodnia, miesiącami czy numerami i sprawdzajcie swoją wiedzę w losowej kolejności.
Odmian czasowników lepiej jest uczyć się w prostych zdaniach. Pisz takie we własnym zakresie i próbuj je zapamiętać w takiej formie i czytaj książki dla uczących się włoskiego. Słuchaj radia i podcastów. Podświadomie przyswoisz odmianę zapamiętując zwroty, nie pojedyncze słówka.

Przyznajcie się, czy zdarzało Wam się popełnić któryś z głównych błędów? A może coś innego stanowi dla Was największą przeszkodę w nauce? Jak sobie z nimi radzicie?
Podzielcie się doświadczeniami. 🙂

Martyna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s