nauka języka włoskiego

Nauka języka obcego z native speakerem – wady i zalety

Rozpoczynając naukę nowego języka niejednokrotnie zastanawiamy się, co zrobić, by przynosiła ona jak najlepsze rezultaty. Nierzadko zadajemy sobie pytanie, czy warto zapisać się na zajęcia z native speakerem.

Postaram się pomóc Wam w wyborze i odpowiedzieć na pytanie:

Kiedy warto uczyć się języka obcego z native speakerem? 

Słowem wyjaśnienia – kim jest native speaker? Jest to osoba posługująca się językiem, którego chcemy się uczyć, jako swoim ojczystym (po włosku – madrelingua).

Czy rozpoczynając swoją przygodę, na przykład z językiem włoskim, lekcje z insegnante madrelingua to dobry pomysł?

Zacznijmy od zalet nauki języka włoskiego z native speakerem.

  • Po pierwsze i najważniejsze – lekcje z osobą nierozumiejącą naszego ojczystego języka zmuszają nas po ciągłego posługiwania się językiem obcym.
  • Po drugie warto wiedzieć, że poznając język obcy od strony osoby, która zna dany język jak my język polski, w łatwy i szybki sposób poznajemy potoczne wyrażenia, idiomy i inne „niepodręcznikowe” zwroty.

Szybko przejdę do wad nauki języka włoskiego z native speakerem, a przede wszystkim do najważniejszej, ze względu na którą odradzam lekcje z madrelingua na początkowym etapie nauki.

  • Po pierwsze – zazwyczaj native speakerzy nie posiadają przygotowania do nauczania swojego języka jako obcego. Potrafią prowadzić konwersacje i dyskusje, nie potrafią jednak wytłumaczyć struktur gramatycznych ani odpowiedzieć na nas nurtujące pytania.
  • Po drugie – zagadnienia na początkowych etapach nauki powinny być jasne i zrozumiałe. Rzutuje to na dalszą naukę. Wielokrotnie podkreślam wagę pierwszych tygodni i miesięcy nauki, gdyż są fundamentem pod kolejne stopnie nauki. Niestety problemy w komunikacji na początku nauki często uniemożliwiają odpowiednie zrozumienie treści zajęć.

konwersacje z native speakerem

Czy to oznacza, że nie polecam zajęć z native speakerami?

Nie polecam ich na początku swojej przygody z nowym językiem obcym. Nauczyciel posługujący się biegle Waszym językiem i językiem obcym pomoże Wam przejść przez trudne zagadnienia gramatyczne, ponieważ zna i rozumie problemy związane z nauką języka. Wie, na co zwrócić uwagę i co zrobić, by jak najlepiej wszystko zrozumieć i zapamiętać. Prawdopodobnie posiada lata praktyki w nauczaniu i wie już, jak ułatwić Wam stawianie kolejnych kroków z językiem.

Kiedy polecam zajęcia z native speakerami?

Według mojej opinii poziomy nauki od B2 wzwyż wymagają już BEZWZGLĘDNIE nauki z native speakerami. Przy tak dobrej znajomości języka należy szukać już źródeł do nauki bezpośrednio u osób, dla których nasz język obcy jest ich ojczystym. Na każdym poziomie powinno się szukać kontaktu z osobami mówiącymi w języku, którego się uczymy. Jednak dopiero po osiągnięciu dobrej komunikatywności i znajomości języka, warto pokusić się o zajęcia z insegnante madrelingua.

Masz pytania? Chcesz podzielić się swoją opinią? Pozostaw je w komentarzu. 🙂

Martyna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s