język włoski

Samodzielnie, indywidualnie czy w grupie – jak uczyć się języka włoskiego?

Uczyć się samemu czy z pomocą lektora? Na grupowym kursie języka włoskiego czy indywidualnym? Jakie zalety i wady mają poszczególne sposoby nauki?
A przede wszystkim: „kiedy nauka języka przynosi oczekiwane efekty?„.

Zajęcia grupowe na kursie języka włoskiego

Decydujesz się na zajęcia grupowe. Czego możesz się spodziewać?
Kursy grupowe dają możliwości przeprowadzenia wielu gier, dialogów z udziałem wielu osób, a także przebywania w gronie osób o podobnych zainteresowaniach. Dobrze zorganizowane kursy stawiają na dobrą atmosferę zajęć, by przychodzenie na zajęcia było dla uczestników przyjemnością, a nie nudnym obowiązkiem. Wspólna nauka daje motywację, by nie pozostawać w tyle i uczyć się na bieżąco. Dodatkowo uczestnicy mogą wspólnie się motywować, wymieniać notatkami i doświadczeniami.
Ważne jest, by pracować w małych, kilkuosobowych grupkach. W ten sposób lektor ma możliwość dość indywidualnego podejścia do każdego uczestnika. W dużych grupach jest to ograniczone.
Dla niektórych minusem zajęć grupowych mogą być godziny ustalone na stałe – nie mamy możliwości ich zmiany.

Kurs grupowy języka włoskiego Bydgoszcz

Zajęcia indywidualne języka włoskiego z lektorem

Indywidualne lekcje języka włoskiego z lektorem charakteryzują się dużą intensywnością oraz skupieniem na tym, co dla poszczególnych osób jest najważniejsze. Oczywiście w przypadku nauczycieli z powołania, którzy nie mają na celu wyłącznie odhaczenia kolejnych godzin. 🙂 Na kursach indywidualnych nie da się ukryć nieprzygotowania do zajęć. Wizja spotkania z nauczycielem sam na sam niejako przymusza do nauki. Można sobie pomyśleć: „skoro wydaję pieniądze na lekcje, to nie mogę przyjść bez przygotowania”. O to właśnie chodzi! Zajęcia indywidualne są najbardziej motywujące. Jest przy nas ktoś, kto nas pilnuje i prowadzi przez proces nauki języka włoskiego, który nie zawsze jest usłany różami. Bywają trudności, do pokonania których bardzo przydaje się pomoc doświadczonego nauczyciela.
Kolejną zaletą lekcji indywidualnych jest większa swoboda w ustalaniu godzin zajęć.
Minusem dla niektórych może być brak towarzystwa oraz koszt zajęć, który jest wyższy niż za lekcje grupowe.

Nauka samodzielna języka włoskiego

Największą zaletą samodzielnej nauki są niskie koszty. Samoukom szczerze polecam książki wydawnictwa Edgard – są bardzo dobrze zorganizowane i jasne dla osób uczących się samodzielnie.
Taka nauka wymaga jednak więcej samodyscypliny oraz dużo więcej czasu. Szukanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania w książkach czy internecie jest czasochłonne. Dodatkowo ponosimy ryzyko nieprawidłowego nauczenia się konstrukcji gramatycznych czy wymowy. Mamy ograniczone możliwości komunikacji i praktyki języka.

Sposoby na naukę języka włoskiego - kurs języka włoskiego Bydgoszcz
Będąc we Włoszech bardzo dużo uczyłam się sama, jednak fundamenty wiedzy zdobywałam na kursie organizowanym przez genueński uniwersytet, a odpowiedzi na wszelkie wątpliwości zasięgałam od razu u źródła, czyli bezpośrednio u Włochów. Byłam jak małe dziecko uczące się języka: a dlaczego? a kiedy tak mówimy? a czy możemy powiedzieć inaczej? Nie było temu końca.

Z tego powodu nie wyobrażam sobie uczyć się samodzielnie bez wsparcia lektora czy, przy lepszej znajomości języka, bezpośrednio Włochów. Uważam, że nauka na kursach grupowych oraz indywidualnych języka włoskiego powinna być uzupełniana samodzielną nauką oraz otaczaniem się językiem w postaci filmów, gier, muzyki, podcastów itp.

A jakie są Twoje doświadczenia?
Podziel się nimi!

Martyna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s