język włoski

Jacy tak naprawdę są Włosi?

Jedziesz do Włoch po raz pierwszy i nie wiesz, czego się spodziewać? Wyobrażasz sobie Włochów jako naród zawsze roześmiany, zajadający się pizzą i grający na mandolinie? Wiesz, że są to osoby żywo gestykulujące, które głośną rozmawiają i … co dalej? Jacy naprawdę są Włosi?

stereotypy Włosi

Wszystko zależy od tego, w której części półwyspu mieszkają, ponieważ są bardzo zróżnicowani!

Typowych, najbardziej stereotypowych przedstawicieli swojej nacji znajdziesz na południu. Im niższa szerokość geograficzna, tym bardziej uśmiechnięci i gestykulujący są mieszkańcy. Tam czas płynie wolniej, a doba zawsze jest wystarczająco długa. Umówiliście się na spotkanie z mieszkańcem południa? Przyjdźcie przynajmniej 20 minut później od umówionej godziny. To oczywiste, prawda?
Na południu zjecie późną kolację siedząc ze znajomymi do późnego wieczoru popijając wino i nikt nie będzie się podczas tego posiłku spieszył. W niedzielę przygotujcie się na obiad z całą rodziną, która odgrywa bardzo ważną rolę w życiu przeciętnego Włocha.
Za co uwielbiam południowców? Za docenianie prostych chwil i małych gestów. Potrafią cieszyć się małymi przyjemnościami takimi jak pyszna pasta na obiad, czy buon caffè z przyjaciółmi. Nie robią problemów z niczego, są bardzo serdeczni, zawsze widzą pozytywną stronę sytuacji. Nauczeni życia w nierzadko ciężkich i skromnych warunkach, potrafią cieszyć się z tego, co mają. Na południu częściej też niż na północy używa się dialektów, ale o tym w osobnym wpisie.

typowa Włoszka

Im bardziej na północ kraju pojedziemy, tym bardziej „europejscy” będą mieszkańcy. Nie będą aż tak gestykulować ani szukać kontaktu fizycznego w czasie rozmowy. Są mniej przesądni, bardziej niż południowcy skupieni na pracy i karierze. Mają też wiele cech wspólnych takich jak np. przywiązanie do swoich rodzin, do wspólnych posiłków czy… spóźnienia!

Czy wiesz, że mieszkańcy północy i południa nie pałają do siebie wielką sympatią? Jest ogromna różnica pomiędzy kulturami, historią, językami tych dwóch obszarów. Nie zapominajmy o różnicach finansowych i zawodowych. Na północy jest znacznie więcej ofert pracy, które są bardziej wyspecjalizowane. Regiony północne są bogatsze. Warte uwagi są terminy terrone (płd) i polentone (płn), które funkcjonują w codziennym języku i kulturze Włoch, a są to ironiczne określenia na mieszkańców południa i północy właśnie.
Gdzie jest granica podziału Włoch? Za punkt graniczny przyjmuje się Wieczne Miasto Rzym. Od Rzymu w dół – mamy Południe, od Rzymu do góry – Północ.

A Wy? Jakie macie doświadczenia?

stereotypowy Włoch

1 myśl w temacie “Jacy tak naprawdę są Włosi?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s