język włoski

Najskuteczniejsze metody nauki języka obcego – 7 wskazówek

Wielu moich uczniów pyta, jak może osiągnąć jak najlepsze wyniki ucząc się języka włoskiego. Co zrobić, by przyspieszyć rezultaty? Jaką strategię objąć?
O tym dzisiaj. 🙂

  1. Zasada numer jeden brzmi: otocz się danym językiem. Jak małe dziecko, które uczy się języka mimowolnie, tak samo Ty stwórz sobie środowisko do nauki. Włącz włoskie radio, oglądaj bajki dla dzieci lub filmy, czytaj włoskie gazety czy wpisy na blogach. Wprowadź do codziennego życia włoskie nawyki: pisz w kalendarzu po włosku, twórz listę zakupów w tym języku czy oklej przedmioty codziennego użytku ich włoskimi nazwami. Im więcej tym lepiej.
  2. Bądź systematyczny. Musisz pamiętać, że nauka języka obcego wymaga wiele, naprawdę wiele czasu. Najważniejsza jest nauka w pierwszych miesiącach. Wtedy musisz poświęcić jej najwięcej czasu, by wszystko było dla Ciebie jasne, zrozumiałe i zapamiętane. Stworzysz podstawę do nauki i wiedzy na kolejne lata.
  3. Szukaj możliwości, w których możesz użyć danego języka. Może jakieś włoski forum? Blog? Znajomi, z którymi będziesz komunikować się tylko po włosku? To najlepsze formy nauki żywego języka.
  4. Organizuj naukę tak, by sprawiała Ci przyjemność. Nie ma nic gorszego niż nauka języka, którego nie lubimy. U kobiet często sprawdzają się również ładny zeszyt do nauki, dobra kawa i przyjemna atmosfera. 😉 Niech nauka włoskiego sprawia Ci radość i jego coraz lepsza znajomość będzie nagrodą i źródłem satysfakcji. Zastanów się, co motywuje Cię do nauki i pamiętaj o swoim celu, niech Cię napędza.
  5. Dla osób, którego wymagają silnego czynnika zewnętrznego: zapisz się do szkoły językowej lub znajdź odpowiedniego dla siebie lektora. Zaplanowane lekcje zmotywują Cię do zajrzenia do notatek, powtórzenia materiału czy odrobienia zadania domowego. W przeciwnym razie może być Ci zwyczajnie głupio, że wydajesz pieniądze i jesteś nieprzygotowany.
  6. Uważa się, że by móc komunikować się w obcym języku potrzebujemy znać ok. 1000 podstawowych słów. Naucz się ich. Zrób sobie listę wyrazów z różnych dziedzin życia, które sam najczęściej używasz. Jeśli najważniejsza dla Ciebie jest komunikacja, nie potrzebujesz znać skomplikowanych form gramatycznych, by porozmawiać w obcym języku. Musisz się osłuchać, przełamać ewentualną barierę związaną z rozmawianiem w obcym języku. Będziesz popełniać drobne błędy, ale nie zrażaj się nimi, idź do przodu! Próbuj i mów!
  7. Jeśli masz możliwość: wyjedź za granicę, by móc użyć języka obcego w jego naturalnym środowisku. Może szybki weekendowy wypad tanimi lotami po zakupy i świeżą prasę? Może uda Ci się zaplanować wakacje i połączyć je z praktyką języka? Masz masz możliwość wyjechać w ramach programu au pair i uczyć się kultury, języka, zwyczajów i tradycji żyjąc z włoską rodziną? Wszystkie te sposoby przynoszą wspaniałe rezultaty!

Masz inne metody, które sprawdzają się w Twoim przypadku?
Podziel się nimi! 🙂

Martyna

Najskuteczniejsze metody nauki języka obcego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s