język włoski

O smaku toskańskich oliwek

Mówiąc o Włoszech nie można pominąć tematu oliwek. Regionami, które pochwalić mogą się najlepszymi uprawami drzewek oliwnych (it. ulivi) są: Toskania, Puglia, Sycylia i Sardynia. W zależności od regionu znaleźć można różne typy oliwek. Do ich uprawy potrzeba głównie słońca, a tego w regionach takich jak Toskania czy Sycylia absolutnie nie brakuje. Przy czterdziestostopniowych upałach i wysuszonej glebie, drzewka ulivi mają się wyśmienicie.
Kolor oliwek zależy od momentu ich zbierania. Tak zielone jak i czarne pochodzą z tych samych drzewek.
Oliwki mają szerokie zastosowanie w kuchni śródziemnomorskiej: spożywa się je często marynowane w occie i w tej formie dodaje do pizzy, czy sałatek lub tłoczy się z nich oliwę o bardzo charakterystycznym zapachu i smaku. Najlepsza jakościowo oliwa z oliwek to olio extravergine di oliva. Znaleźć ją można w każdym włoskim domu. Nadaje smak potrawom z makaronu, dodaje się ją do focacci, pizzy, czy do mnóstwa dań warzywnych.

Poniższe zdjęcia przedstawiają oliwki i gaj oliwny pod sierpniowym słońcem Toskanii. W ramach ciekawostki dodam, że drugie zdjęcie przedstawia gaj znajdujący się wprost przed domem  samego Leonardo da Vinci. 🙂

olive oliwki włochy con passione

Artykuł pochodzi z mojego autorskiego bloga „Kawa o poranku”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s